top of page

                       ERKEK CİNSEL SAĞLIĞI

İnfertilite (Çocuk Olmaması: kısırlık) 21.yy. en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak karşımızda duruyor. Bir çiftin çocuğu olmadığında ilk önce jinekolağa başvuruluyor. Bu kadının çocuğu neden olmuyor.18, 19 yaşında 3 aylık, 4 aylık evli genç hanımlar çoğunluğu. Bana göre bundan sonra artık önce erkek birey yani kocalar üroloğa muayene olmalıdır. Çünkü erkek infertilite oranı hızla yükselmiş sperm sayısı görünürde yeterli olsa bile sperm kalitesi düşmüş, anormal yani bozuk sperm oranı artmış ve hareketli olması gereken spermler yerinde saymaya başlamıştır. 

 

Erkek cinsel sağlığı neden bozuluyor?

Erkek kısırlığı neden artıyor?

Doğan tüm erkek bebekleri ve şuanda yaşayan erkek çocukları nasıl korumalıyız?

Erişkin erkekler ruh-beden ve cinsel sağlıklarını korumak için neler yapabilirler?

Erkek cinsel kimlik karmaşası?

Erkek cinsel yönelimleri neden değişti?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden artıyor?

Çok garip bir durum benim gözlemlerim. 50-55 yaşında bir bey herhangi bir sebeple yeniden evleniyor ve bir yıl içinde bize başvurduklarında spermiyogram yaptırıyorum. Normal sperm tablosu…25 yaşında bir erkek spermiyogramına bakıyorum. Yaşa göre çok kötü. Tavsiyem şu ki 20 yaş grubu erkekler evlenmeden mutlaka bir ürolojik muayeneden, hormonal testlerden geçsinler. Gecikmeden tedbirler alınsın. Öyle ki bazı evli çiftler 2-3 yıl olmuş Çocuk yok. Kadın 23 yaşında tarıyorsun tertemiz ama spermiyogram yok… Kocam doktora gitmiyor diyor hanım. Peki ama neden gitmiyor? Acaba gitti ve neticeyi de aldı karısından mı gizliyor? ...

 

Dürüstlük…Çoğu erkek “Peki doktor hanım ne yapmamız lazım ise onu yapalım siz tarif edin.” diyor. Bu aşağılanacak bir durum değil. Kadın da erkek de üreme sisteminde sorun yaşayabilir.

Opr Dr. Ünzile Girişgin

14.05.2018

bottom of page